Home Page

About IPA

Lyrical Iowa Competition

To Order Lyrical Iowa

Other Poetry Contests

Recent and Upcoming Workshops and Events

IPA News & President's Message

To Join IPA

Other Sites

Lyrical Iowa Competition

Lyrical Iowa is an annual anthology of 300 or more poems chosen from those submitted to the competitions listed below. Contests are open to all persons with an Iowa address; you do not need to be a member of the Association. No entry fee.

IPA 2017 Contest Rules

It is essential that you follow the Contest Rules when submitting poems for consideration.
Please note: We require that all poems except haiku have titles. Also, the "Indigenous to Iowa" category has been eliminated.

Click here for the 2017 Contest Rules.

For 2017 NFSPS College/University Level Poetry Contest Rules, click here.

2017 IPA Student Division Contest Winners

SCHOOL DIVISIONS

COLLEGE: JUDGE: Michael Carrino, Plattsburgh, NY (67 entries)
1st - Anna Jordan, Nobleford, Alberta Canada; Dordt College, Sioux Center
2nd - Jenna Weber, Brandon, IA; Clarke University, Dubuque
3rd - Shelbi Gesch, Luverne, MN; Dordt College, Sioux Center
1st HM - Jack Boersma. Lynden, WA; Dordt College, Sioux Center
2nd HM - Katie Kooiman, Hospers, IA; Dordt College, Sioux Center
3rd HM - Allison Wordes, Renville, MN; Dordt College, Sioux Center
Also to be published, poems by: Ally Visser, Lynden, WA; Dordt College, Sioux Center; Keegan Joel VanDevender, Pella; William Penn University, Oskaloosa; Damon Hawes, Ephrata, WA; Dordt College, Sioux Center; Benjamin Boersma, Cawker City, KS; Dordt College, Sioux Center

HIGH SCHOOL: JUDGE: Susan Wylie, Ottawa, IA (256 entries)
1st - Kathryn Stamps, 12th gr, Hempstead High School, Dubuque
2nd - Emma Madden, 12th gr, Valley High School, West Des Moines
3rd - Izabel Wilde, 12th gr, Valley High School, West Des Moines
1st HM - Gabriel Mintzer, 12th gr, Valley High School, West Des Moines
2nd HM - Annika Hogstrom, 12th gr., Hempstead High School, Dubuque
3rd HM - Kaya Young, 9th gr, Johnston Middle School, Johnston,
Also to be published, poems by: Maya George,12th gr, Hempstead High School, Dubuque; Jane Smeins, 11th gr, Valley High School, WDM; Rachel Ryan, Hempstead High School; Kimberly Ruiz,12th gr, Valley High School, WDM; Alma Mujic, 10th gr, Valley High School, WDM; Sydney Fisher, 11th gr, Valley High School, WDM; Allison Pohren, 11th gr, Homeschool; Skyler Paulsen, 9th gr, Prairie Point Jr. High, Cedar Rapids; Jalen Long,10th gr, Valley High School, WDM; Peter Shippy, 10th gr, CCHomeschool, Sioux Center; Rose White, 9th gr, Valley Southwoods HS, WDM; Madelyn Strauss, 10th gr, Hempstead High School, Dubuque

UPPER GRADES (5-8): JUDGE: Eleanor Andrews, Wells, ME (420 entries)
1st - Ainsley Wolford, 8th gr, St. Albert School, Council Bluffs
2nd - Athena XiMeng Wu, 5th gr, Van Allen Elementary, North Liberty
3rd - Josie Campbell, 7th gr, Clear Creek Amana Middle School, Tiffin
1st HM - Isabelle Friedman, 7th gr, North Polk Middle School, Alleman
2nd HM - Tobias Conway, 8th gr, DeSales School, Ossian
3rd HM - Ruby Casella, 5th gr, Willowwind School, Iowa City
Also to be published, poems by: Ashlee Rypkema, 8th gr, George-Little Rock Community School, Little Rock; Toril Van Beek, 8th gr, CC Homeschool, Sioux Center; Lauren Palan, 7th gr, North Polk Middle School; Autumn Tiedens, 7th gr, North Polk Middle School; Riley Crowdis, 7th gr, North Polk Middle School; Adam Jerdon, 8th gr, St. Albert Catholic, Mallory Forgy, 6th gr, Alden Elementary; Grace Hofman, 7th gr, Sanborn Christian; Jillian Rater, 7th gr, St. Albert Catholic; Makenna Shepard, 8th gr, St. Albert Catholic

LOWER GRADES (K-4): JUDGE: Eleanor Andrews, Well, ME (178 entries)
1st - Morgan Watson, 3rd gr, Willowwind School, Iowa City
2nd - Sophia Kyveryga, 3rd gr, Edwards Elementary, Ames
3rd - Kyros Yuefan Wu, 1st gr, Van Allen Elementary, North Liberty
1st HM - Tai Caputo, 4th gr, Willowwind School, Iowa City
2nd HM -Marley Turk, 4th gr, Edwards Elementary, Ames
3rd HM -Amara Ballantyne, 4th gr, Willowwind School, Iowa City
Also to be published, poems by: Fatimah Naraghi, 4th gr, Edwards Elementary, Ames; Will Stevens, 4th gr, Edwards Elementary, Ames; Tia Rahmatalla, 4th gr, Willowwind School, Iowa City; Piper Andersen, 1st gr, Fairview Elementary, Grinnell; Chantal Eulenstein, 4th gr, Edwards Elementary, Ames; Nithin Shankara, 2nd gr, Willowwind School, Iowa City; Talulah Proulx, 3rd gr, Willowwind School, Iowa City; Elisabeth Mathews, 4th gr, Edwards Elementary, Ames; Quin O'Bryan, 3rd gr, Sawyer Elementary, Ames.

Lyrical Iowa Competition Student Winners (1st, 2nd, 3rd & all HMs) will read their winning poems at the State Historical Museum Auditorium on Sunday June 11th, 2017 from 1:30 - 2:30 pm. Come support our student poets from across Iowa!

Other Student Awards:
5th HM Junior Division: Jovi Vander Beek, 6th gr. Jefferson Intermediate School, Pella;
3rd HM Senior Division: Breanna Anderson, 11th gr. Chariton High School, Chariton
from the Manningham Award, for poems submitted last year. The Manningham is given by the National Federation of State Poetry Societies with which the Iowa Poetry Association is affiliated. These two poems had previously been winners in the 2016 IPA contest.

IPA 2016 Contest Winners, Adult Division

ADULT GENERAL CATEGORY:
1034 entries, Judge - William R. Reyer, Tiffin, OH
1st - Beverly Mattix Green, Murray
2nd - Bill Graeser, Fairfield
3rd - Nan Fawcett, West Branch
1st HM - Levi Lyle, Keota
2nd HM - Marilyn Baszczynski, Earlham
3rd HM - Margaret Flint Suter, Hampton

Margaret Lynch Siskow Memorial Award
Ellen Brandau, Osage
Eileen Jons Coursey Memorial Award
Ramona Morse, Osage
Special Award for First Time Entrant
Carol Tyx, Iowa City

NATIONAL/WORLD EVENTS:
15 entries, Judge - Madelyn Eastlund, Beverly Hills, FL
1st - Dale Netherton, Farmington
HM - Kathleen Russell, Ames

SONNETS:
36 entries, Judge - Madelyn Eastlund, Beverly Hills, FL
1st - Dan Campion, Iowa City
2nd - Lori Shannon, Manning
3rd - Christine Brink, Dow City
1st HM - Linda Wolfe, Greenfield
2nd HM - James H. Sutton, Des Moines
3rd HM - Gene M. Rohr, Grinnell

POEMS FOR CHILDREN:
33 Entries, Judge - Marilyn E. Juhl, Mitchellville, IA
1st - Bonnie S. Forey, Spirit Lake
2nd - Niki Conover, Spencer
3rd - Linda S.M. Jacobs, Runnells
1st HM - Nancy Samcoe-Link, Des Moines
2nd HM - Cheryl Whalen, Guttenberg
3rd HM - Janet Gilchrist, Douds

HAIKU:
104 entries, Judge - Stanley Malless, Murphy, NC
1st - Dennis Maulsby, Ames
2nd - Patricia Bieber, Muscatine
3rd - Jon Moss, Altoona
1st HM - Marjorie W. Moore, Indianola
2nd HM - Emma Lee Godfrey, Council Bluffs
3rd HM - Virginia Westbrook, Des Moines

HUMOROUS VERSE:
61 entries, Judge - Ann Gasser, West Reading, PA
1st - Milli Gilbaugh, Iowa City
2nd - Vicky Dovenspike, Salem
3rd - Joe Millard, Waukee
1st HM - Helen J. Thoen, Manly
2nd HM - Steven Thompson, Orage
3rd HM - Les McCargar, Gilman


Back to top

Home| About IPA| Lyrical Iowa| To Order Books| Other Poetry Contests| Recent and Upcoming Workshops and Events| IPA News & President's Message| To Join IPA| Other Sites